Közeleg az advent és évről-évre egyre népszerűbbek az adventi koszorúk. Nem feltétlenül szükséges előre elkészített koszorút vásárolni. Pénztárcakímélőbb és élvezetesebb, ha magunk készítünk egyet. Pár szükséges alapanyagból, némi kis kézügyességgel, rövid idő alatt hangulatos, egyedi adventi koszorút varázsolhatunk. Írásunkban részletesen ismertetjük a szükséges hozzávalókat, valamint a koszorú elkészítésének fortélyait.
Alapanyagok és kellékek:
- Koszorúalapnak használhatunk a virágboltokban, piacokon árusított hungarocelből vagy szalmából készített 20-25 cm átmérőjű alapot, vagy drótalapot.
- Az alap borítására ízlés szerint alkalmazhatunk tuját, fenyőt, borostyánt. Ezek azért a legmegfelelőbbek, mert igen tartósak.
- Feltétlenül szükségünk lesz 4 db gyertyára, amelyből hatalmas választék áll a rendelkezésünkre. Színük lehet egyforma, de akár 3 db egyszínű, a negyedik pedig eltérő. Alakra -tetszés szerint- választhatunk kicsit, vékonyat, tömzsit, hosszút, csavart gyertyát stb.
- Igen kedvelt a természetes hatású koszorú, amelyet díszíthetünk, tobozzal, bogyókkal, szeletelt szárított, naranccsal, almával. Használhatunk virágüzletben kapható ún. "betűzőt" is, amely általában selyemvirágból, tobozból, selyem levelekből előre elkészített kis csokor, amelynek szára műanyaggal bevont drót, hogy könnyen fel lehessen szúrni a koszorúalapra. Díszítésnek használjunk még szalagból készített masnit, amelyet már nem feltétlenül kell saját magunknak hajtogatnunk, ugyanis az előre elkészített un. "gyorsmasnik" is kiválóan megfelelnek. A koszorú felfüggesztéséhez is használhatunk szalagot.
- A díszek rögzítésére, 0.8 mm átmérőjű drót szükséges.
- A kellékek közül fontos az olló, metszőolló, drótvágó, gumikesztyű.
Elkészítés:
1. A fenyőt és a zöldeket vágjuk fel 15 cm-es darabokra.
2. A drótból a mutatóujjunkra hajtva kis U betűket vágunk a zöldek rögzítéséhez. Ajánlatos a drót végét átlósan levágni így könnyebb lesz beszúrni az alapba.
3. A fenyőből és egyéb zöldekből 3-4 db-ot kis csokrokba fogunk, majd az alapra fektetve a száruknál fogva megtűzzük az U alakú drotokkal. Ezt a tevékenységet mindaddig csináljuk, amíg a koszorúalap teljes felületét be nem borítjuk.
4. 8 db 10 cm-es drótot levágunk majd fogóval, vagy esetleg drótvágóval megfogjuk, és akár gyertyalángnál vagy tűzhelynél a drótok végét addig melegítjük, amíg azok pirosan nem izzanak. Kettőt - kettőt a gyertyák aljába szúrunk.
5.A gyertyákat beleszúrjuk a koszorúba. Lehet egymás mellé a 4 gyertyát, lehet úgy, hogy hármat egymás mellé egyet külön, (középsővel szemben). A klasszikus és hagyományos elrendezés a koszorút négy részre osztó, szimmetrikusan betűzdelt gyertya.
6. A gyertyák közé helyezzük fel a díszeket. A bogyókat, gyümölcsöket, U alakúra hajtogatott dróttokkal rögzítsük. Ha tobozt is szeretnénk használni, akkor a tekerjük köré a drótot, csavarjuk meg erősen és így tűzzük fel a koszorúba.
7. Tűzzük a masnikat a gyertyák mellé. A drót végére kampót hajtunk, a masni közepére helyezzük, majd erősen megcsavarjuk, és feltűzzük a koszorúra.
Az első gyertyát advent első vasárnapján gyújtsuk meg, majd minden héten egy gyertyával többet. |